Jak vybrat helmu

Jak vybírat helmu na motorku???

 

Prvních součástí výbavy na motorku, kterou budete potřebovat je helma. Helmu totiž budete potřebovat když jedete na skútru, motorce i čtyřkolce. Ať je to kousek nebo tisíce kilometrů. Helma by měla mít 100% ochranu a perfektně padnout.

 

První věcí kterou si musíte jako začínající motorkáři uvědomit je, na jaké motorce budete jezdit a do jaké kategorie spadá. A podle toho si také vyberete správnou helmu. Helma chrání nejdůležitější část těla a na to je třeba při výběru myslet.

 

Rozlišujeme několik typů helem

 

 

Helmy na motokros  – jsou lehké, mají veliký kšilt. Konstrukce je navržena tak, aby v případě pádu chránila co největší část hlavy. Přední část helmy, která kryje bradu, je zesílena proti nárazům. Helmy nemají plexi a zrak chrání offroadové brýle, které jsou dostupné v několika velikostech, v barevných kombinacích a se zabarveným „sklem“. V posledních letech se, ale objevují varianty motokrosových helem s hledím jako u cestovně-sportovních přileb.

HJC CL-XY II Batman MC23

Endurové helmy+ čtyřkolky helmy na enduro jsou většinou s plexištítem a vysouvací sluneční clonou a nabízí mimořádně široké možnosti. Můžete ji používat s plexištítem nebo motokrosovými brýlemi, můžete ji nosit na velká cestovní endura, hodí se pro supermotardy i čtyřkolky. Enduro i supermoto se nebojí žádné výzvy - v terénu ani na silnici.

 

Otevřené helmy – otevřené helmy tvoří skořepina, polstrování a upínací pásek. Označují se jako helmy JET a hodí se zejména pro menší motocykly a skútry či pro rekreační vyjížďky na silnějších strojích. Kvůli své konstrukci se otevřené helmy hodí pro rychlosti do 120 km/h a jejich ochranná funkce je kvůli chybějící bradové části nižší. Otevřené přilby však umožňují pohodlné nasazování a snímání, navíc jsou lehčí a levnější než jiné typy přileb. K dispozici jsou i úplně otevřené – tedy bez hledí, kdy musíte k jízdě použít brýle. LS2 Přilba OF558 SPHERE LUX blk matt

 

Vyklápěcí helmy – hlavními výhodami výklopné helmy je komfort a pohodlí. U této varianty se bradová část celá vyklopí nahoru a přilba může fungovat jako otevřená. Což oceníte především při dlouhých cestách, kdy můžete jíst, pít, bavit se s přáteli, aniž byste museli opakovaně sundávat a nasazovat helmu. Velmi praktická je i při jízdě městy, kde při stání na semaforech v parných letních měsících oceníte možnost přilbu otevřít, nebo rychlé zastávce na benzínové pumpě.  Je velmi praktické pro motorkáře, kteří nosí brýle.

Menší nevýhodou je pak díky systému výklopné konstrukce váha, která může vyšší.

Pokud jezdíte do Rakouska, Německa apod… dejte si pozor, aby byla homologována i jako otevřená, protože to není vždy samozřejmostí, v těchto zemí to policie hlídá.

SHARK Přilba EVO ES Endless AKA

Cestovně-sportovní integrální helmy – jsou nejrozšířenější kategorií na trhu. Svojí aerodynamickou konstrukcí jsou vhodné pro dlouhodobou jízdu vyšší rychlostí, nabízejí vysoký komfort a jsou velmi bezpečné. Pevná ochrana brady je součástí jednolité konstrukce helmy a výklopné plexisklo umožňuje pohodlný výhled. Integrální přilby mají rozmanité tvary a grafické motivy. Materiály použité při výrobě těchto přileb jsou od nejlevnějších termoplastů až po uhlíková vlákna (karbon) a výběr je tedy na vás a vašich preferencích. Jsou zde už vyměnitelné antialergenní interiéry, místa pro sluchátka od bluetooth interkomu, vybrání na brýle nebo třeba i integrované sluneční clony, které pohodlně sklopíte v rukavicích. Ventilační systém funguje výborně a nedochází k žádnému zamlžování a jízdu si můžete užívat. Čím lepší konstrukce a materiály, tím větší bezpečí.

LS2 Přilba FF327 CHALLENGER FUSION BLUE RED

Sportovní integrální helmy - nejlepší helmy TOP modely každé značky na trhu. U těchto helem v mnoha případech mají užší hledí, aby tolik nerozptylovalo jezdce od soustředění a tvrdší interiér. Ten je pevnější zejména z důvodu aby helma dokonale seděla na hlavě a nepohnula. Díky konstrukci se jedná zejména o  účelovou helmu ke sportovní jízdě s důrazem na maximální bezpečnost. Takže žádné měkčené materiály, vybrání pro bluetooth, deset možností nastavení větrání, integrovanou sluneční clonu a jiné komfortní doplňky. Jsou z velké části vyrobeny pouze z uhlíkových vláken nebo několikavrstvého kompozitu uhlíkových, aramidových, skelných a technických tkanin. Bezpečnost na prvním místě. Helmy jsou opravdu určené ke sportovní jízdě, takže pokud byste chtěli jet v ní dálkovou jízdu asi byste to v ní nevydrželi.

 

Retro helmy - jsou většinou jen graficky a nepatrně tvarově upravené původní modely. Koupit můžete jak integrální a otevřené helmy v legendární barevné kombinaci a třeba s koženkou místo klasického interiéru.

V oblibě jsou přestavěné motorky ve stylu cafe-racer, chopper atd. A jezdci těchto motorek, chtějí tyto helmy ve stejném stylu.

IXS Přilba RIO

Dále bychom měli vedět z jakého materiálu je helma vyrobená, jaká má příslušenství a jaký má komfort.

 

Helmy jsou vyráběny ze druhů materiálu polykarbonát,  kompozit, karbon. Materiál tedy i ovlivňuje její cenu, životnost a hmotnost.

 

Při výběru helmy není kam spěchat. Chce si to opravdu promyslet. Rádi vám poradíme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nic nenalezeno

0 produktů k porovnání PorovnáváníZobrazit porovnávání