Motocykly a čtyřkolky

Udržba motorky před zimou

ZAZIMOVÁNÍ MOTORKY


Motorkářská sezóna se  bohužel blíží ke konci. A začíná být čas připravit vašeho miláčka do garáže.  Abyste, co nejlépe motorku připravily a na jaře byla v nejlepší formě tak to nesmíte podcenit.

 

 

8 rad jak na to

1. Vyčistěte motorku
2. Baterii uskladněte v teple a suchu a dobíjejte
3. pneumatiky lehce přefoukněte
4. důkladně vyperte řetěz a namažte
5. Promazat hejbátka
6. Vyměnit olej
                    7. Natankovat plnou nádrž                    
  8. Zabezpečení motocyklu

 

Čistota
Vyplatí se motorku udržovat v čistotě, před zazimováním ji pořádně umyjte, zbavte ji veškerých nečistot. Nezapomínejte na žádné místa, při čištění totiž můžete narazit na závady, které při běžné kontrole nevidíme, takže tento bod určitě nepodcenit.
Baterka
Baterku je nutné udržovat v kondici, ideální je baterii z motorky vyjmout a udržovat ji přes zimu v suchu a v teple. Doporučujeme baterii přes zimu nabít, existují nabíječky, které baterií umí vybít a poté ji celou zimu dobíjet. Pokud máte klasickou baterii, tak je možné dolít destilovanou vodu, pokud je hladina elektrolytu nízká.
Pneumatiky
Pneumatiky se doporučuje nafoukat na tlak, který je doporučován výrobcem motocyklu. Pneumatikám už dávno nevadí dlouhý prostoj, ale i tak je nejlepší motorku postavit na stojany. Zátěž na pneumatiky se tak sníží a navíc se s motorkou i lépe manipuluje.
Řetěz
Řetěz je nutné čistit i během sezóny, pokud to tak neděláte, tak nyní je ten správný čas to udělat. Využijte speciální přípravky na čistění oleje a následné prostředky pro mazání. Také zkontrolujte propnutí řetěze, nesmí být moc napnutý, zabraňuje pak fungování tlumičů a také nesmí být moc propnutý.
Olej
Opět se doporučuje olej vyměnit raději na podzim než na jaře.  V oleji se usazují nečistoty, které se tam za celou sezónu dostanou, navíc nový olej není tak „kyselýa přepálený“ a tudíž nehrozí taková koroze uvnitř motoru.
Benzín
Doporučuje se na zimu natankovat plnou nádrž, nejlépe 100 oktanového benzínu, aby se zabránilo tvorbě koroze (spíše ve starších motorkách). 100 oktanový benzín je stabilnější pro delší stání. Také se vyplatí na zimu do benzínu přidat příslušná aditiva.
Zabezpečení
Aby vám na jaře díky nenechavcům nezbyly jen oči pro pláč, je samozřejmě lepší stroj zabezpečit proti odcizení. Zde platí „čím více, tím lépe“, protože zloději spoléhají na to, že v zimě se jejich nekalá činnost odhalí později, než v sezóně. Do garáže totiž někteří z nás nechodí tak často. Takže veškeré řetězy, zámky na kotouč atd. jsou jen vítány a lupičům práci ztíží. Ideální jsou například kotvící zámky, díky nimž připoutáte stroj k podlaze či ke stěně.